
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 nF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 37
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12835
Ext.Price$0.12835
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12835 | $0.12835 |
| 10 | $0.11525 | $1.15250 |
| 50 | $0.10349 | $5.17450 |
| 100 | $0.09248 | $9.24800 |
| 500 | $0.08264 | $41.32000 |
| 1000 | $0.07898 | $78.98000 |
| 3000 | $0.07548 | $226.44000 |
| 5000 | $0.07213 | $360.65000 |
